Путін перестав говорити про "Новоросію" - Wall Street Журнал

Размещено: 18:40, 31 Тра 2015. Категория: Суспільство
Коли близько року тому президент Росії Володимир Путін вперше заговорив про "Новоросію", уряд у Києві забив на сполох, пише американська газета The Wall Street Journal.
Цей термін, що виник ще в епоху царизму, позначає досить велику ділянку територій сучасної України, яку Катерина Велика відвоювала в Османської імперії та козаків наприкінці 18 століття. І коли російський президент заговорив про "Новоросію" у квітні 2014 року, виникло безліч побоювань, що плани Москви на сусідню Україну не обмежуються Кримським півостровом і включають у себе все південне узбережжя аж до Одеси.
Але тепер рух за "Новоросію" став згасати так само стрімко, як і виник рік тому. Путін перестав вживати цей термін. На сході України поступово закріплюються більш скромні кордони підтримуваних Росією сепаратистських республік. Термін "Новоросія" все рідше звучить на російському державному телебаченні.
У травні колишній нардеп Олег Царьов, який очолив рух "за Новоросію" на російському телебаченні, оголосив про те, що парламент "Новоросії", який повинен був об'єднати сепаратистські регіони України, призупинив свою діяльність. Формальною причиною стало те, що цей проект порушує умови договору про припинення вогню, який допоміг укласти Путін.
Поки неясно, чи є такі кроки ознаками змін у політиці Кремля або ж вони покликані тимчасово знизити рівень напруженості у зв'язку з тим, що в червні Євросоюзу належить вирішити питання про продовження терміну дії санкцій щодо Росії. Поки західні партнери у переговорах з Росією не вірять у можливість суттєвих змін.
Рік тому деяка розрядка у відносинах настала напередодні саміту у Франції, на якому світові лідери зробили першу спробу відновити мир у відносинах між Путіним та президентом України Петром Порошенко. Однак незабаром після саміту риторика Москви знову посилилася, а на сході України почалися бойові дії.
За останній час Москва не продемонструвала жодних ознак бажання припинити підтримку українських сепаратистів або повернути Крим, який вона анексувала в березні 2014 року.
Тим часом Кремль демонструє ознаки бажання налагодити відносини з Заходом, тоді як Росія намагається впоратися з рецесією, що поглиблюється.
У травні вперше за останні два роки Путін зустрівся з держсекретарем США Джоном Керрі на російській території. Російський президент також подзвонив прем'єр-міністру Девіду Камерону, щоб привітати його з переобранням. У ході цієї розмови Путін висловив готовність допомогти Заходу в боротьбі з бойовиками ІГІЛ на Близькому Сході.
У вівторок, 26 травня, заступник секретаря Ради безпеки РФ Євген Лук'янов заявив, що Москва готова до співпраці з Заходом у питаннях світової безпеки.
Міністр закордонних справ Сергій Лавров підкреслив, що сепаратистські Донецька і Луганська республіки повинні бути знову інтегровані в Україну.
Є бажання показати Заходу, що Росія намагається непомітно обмежити свою гру в Україні, локалізувавши її в Донецьку і Луганську", - вважає Олексій Макаркін, заступник директора Центру політичних технологій.
Ці сепаратистські "держави" вступили в період консолідації, вважає Макаркін, за словами якого Росія сподівається зберегти їх у складі України як важелі впливу на київський уряд.
Європейські чиновники попереджають що, на їхню думку, намір Кремля перешкодити переорієнтації України на Захід шляхом підтримання замороженого конфлікту не зникло і що Москва може піти на військову ескалацію в тому разі, якщо їй не вдасться домогтися бажаного політичними методами.
Існує ряд ознак, що вказують на те, що, з одного боку, Євросоюз не готовий скасувати санкції в червні, з іншого - він не буде їх посилювати, маючи намір зберегти існуючий статус-кво.
Навіть якщо ці зміни в риториці Кремля збережуться надовго, події на місцях на сході України свідчать про відсутність будь-яких змін.
У ході своєї недавньої поїздки до Москви заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд висловила сподівання на тіснішу співпрацю на сході України, але попередила, що умови мирного договору порушуються там щодня.
"На жаль, на Донбасі виникає занадто багато вибухонебезпечних ситуацій тепер, коли ми вступаємо в літній сезон, який торік був позначений запеклими боями", - зазначив Ендрю Вайсс (Andrew S. Weiss), віце-президент Фонду Карнегі за міжнародний мир.
Один із високопоставлених чиновників адміністрації Обами вважає, що доказом намірів Росії стане те, чи буде досягнуто істотного прогресу у виконанні плану мирного врегулювання, узгодженого в лютому, зокрема, чи будуть зроблені спроби припинити бої за село Широкине, розташоване недалеко від портового міста Маріуполь, і чи почнеться робота над організацією виборів.
Наступний раунд переговорів на місцевому рівні заплановано на вівторок, 2 червня, і "ми будемо пильно стежити за їх ходом", сказав цей чиновник.
Те, що Путін використовував у своїх висловлюваннях термін "Новоросія", привнесло в цілі сепаратистів елемент історичної легітимності і дозволило активізувати російських націоналістів і реваншистів. У сепаратистських республіках на сході України ополченці все ще піднімають червоно-синій прапор Новоросії разом зі своїми прапорами.
Олександр Кофман, міністр закордонних справ самопроголошеної Донецької народної республіки, вважає, що припинення діяльності парламенту Новоросії свідчить про невдачу в спробах поширити сепаратистський настрій за межі існуючих сепаратистських районів.
"Ми будемо чекати, коли інші області піднімуться і наслідуватимуть наш приклад, - сказав Кофман тиждень тому в інтерв'ю LifeNews. - У нас немає права виступати від їхньої особи".

"korrespondent.net"

Новости сайта Архив новостей
Загрузка...

   Реклама

ТОП за тиждень